Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Praktyka wody
Woda jest jednym z pięciu podstawowych elementów/przemian w starożytnej chińskiej filozofii i w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.
Praktykę wody wykonuje się najlepiej nad dużym zbiornikiem wodnym.Szczególnie korzystne jest, jezeli w tle widać górę lub góry.
Kontakt z wodą możemy nawiązywać formalnie lub nieformalnie i spontanicznie
Formalna praktyka: stoimy w kierunku wody, dłonie układamy grzbietami na nerkach i patrzymy szeroko i uważnie w dal, z takim nastawieniem, aby dostrzec parę wodną unoszącą się z powierzchni jeziora, czy morza.
Przed wycinaniem drzew i zmianą biegu wód ostrzegali już starożytni myśliciele taoistyczni.
Korzystajmy z tego, co zostało!
Tę praktykę wykonujemy na obozach Qigong i Tai Chi lub indywidualnie np. na plaży nad morzem lub jeziorem.
Szczególnie dobrze wychodzi ona na obozach Qigong i Tai Chi w Żegarach, gdzie wyjeżdżamy od 2001 roku, czyli od 20 lat.
W Żegarach, przepięknie położonej wsi na pojezierzu Sejneńskim jest kilka jezior, a szczególnie długie, czyste, rynnowate, położone tuż przy naszej kwaterze jezioro Gaładuś.
Wikipedia podaje:
" Gaładuś (lit. Galadusys) – drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny. Położone jest w północno-wschodniej Polsce, na pograniczu polsko-litewskim, znajduje się w granicach administracyjnych województwa podlaskiego na terenie gminy Sejny oraz (część) w granicach Republiki Litewskiej w rejonie łoździejskim. Brzegi wysokie, bezleśne. Jezioro i jego zlewnia znajdują się w dorzeczu Niemna, w szczytowej strefie zlewni Białej Hańczy. Jezioro jest najpiękniejszym akwenem ziemi sejnejskiej. Ma kształt wyciągniętej, lekko skręcającej na północny zachód wstęgi, rozszerzającej się w południowej części. Im dalej na południe, tym kilkunastometrowe pagórkowate brzegi stają się wyższe. Porastają je łąki ozdobione szpalerem drzew, lasankami i jarami. Roztaczają się stąd piękne widoki na wąską taflę, łagodnie zarysowane zatoki i cyple oraz mniejsze i większe wyspy. Dobre warunki naturalne (jakość wód II klasa z tendencją w kierunku I klasy). Dno akwenu jest piaszczyste i kamieniste urozmaicone niezliczoną ilością zagłębień i podwodnych górek. Zakaz pływania łodziami z silnikami o mocy powyżej 5 KM. "
Zapraszamy na nasze obozy Qigong i Tai Chi:
www.taichikung.pl/…
Marian Nosal
Warszawa 17 X 2007 - 20 XI 2020
zobacz:
Inne widoki wody