Gdzie można z nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i Taichi.
Ćwiczenia stacjonarne i wyjazdowe, kliknij…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Jak rozpocząć ćwiczenie Tai Chi i Chi Kung (Taijiquan i Qigong)?
Idziemy na praktykę. fot. Michał Choński
Wystarczy zgłosić się na zajęcia ONLINE (patrz: Gdzie i kiedy ćwiczymy Tai Chi i Chi Kung?) i regularnie ćwiczyć. Można też zacząć od wzięcia udziału w obozie lub w seminarium. Na przykład:
Letni Obóz Qigong oraz Tai Chi 2022. Żegary 2 VII - 16 VII 2022 roku. Zapraszamy do przepięknego miejsca w Żegarach za Sejnami, przy granicy litewskiej. W programie: taoistyczna praktyka kultywowania zdrowia i długiego życia • Tai Chi i Qigong - ćwiczenie form ruchowych • medytacja Złotego Łańcucha • ćwiczenie Qigongu Jadeitowej Księżniczki • codzienna taoistyczna praktyka 100 kroków do tyłu • elementy masażu stóp On Zon Su i inne praktyki zdrowotne, więcej
Proszę zgłosić się do osoby prowadzącej zajęcia:
Lada Malinakova (Warszawa-Mokotów):
tel. 609 657 859
tel. 697 113 930
Nasz telefon stacjonarny - (0-22) 478 57 15
Praktykujemy w Dusznicy, w zagrodzie Marcina Wawrzynkiewicza.VII 2008 r. fot. MN
Początkujący mogą ćwiczyć z zaawansowanymi. Mogą dołączyć do grupy zaawansowanej w każdym momencie. Taki tradycyjny system ćwiczeń jest lepszy, niż organizowanie grup dla początkujących, ponieważ powinni oni od początku ćwiczeń zetknąć się z jak najlepszymi wzorcami. Osoby zaczynające ćwiczenia już na pierwszych zajęciach stykają się z właściwa atmosferą i w naturalny sposób, poprzez udział w zajęciach, chłoną atmosferę i istotę praktyki Tai Chi Kung. Szczegóły ruchów i ich interpretacje poznają z czasem.
Nie trzeba przejmować się początkowymi "niepowodzeniami". To, że na pierwszych zajęciach może się nam np. pomylić lewa ręka z prawą jest naturalne. Nie jest to niepowodzenie, ale naturalny błąd, który musi sie pojawić w początkowej fazie ćwiczenia.
Istota praktyki polega na ciągłej obserwacji ruchu pokazywanego przez nauczyciela i poprawianiu się. Na poprawianiu naszego ruchu. Ciągłe poprawianie się uczy samodzielności w ćwiczeniu i w życiu. Czekanie na to, aż poprawi nas ktoś inny uczy braku samodzielności.
Dlatego w naszej szkole nauczyciele poprawiają pozycje i ruch uczestników ćwiczeń dopiero po (prowadzonych w ciszy) zajęciach i najczęściej dopiero wtedy, kiedy są o to proszeni, albo wynika to z zadanych pytań.
Z czasem, w naturalny sposób, opanowujemy umiejętność widzenia i naśladowania subtelności ruchu, które na początku były dla nas nieosiągalne, a nawet były niewyobrażalne.
Równocześnie, stopniowo, uczymy się teorii, która nie jest konieczna, ale pomaga zrozumieć sens praktyki.
Najważniejsza jest uważność w ćwiczeniu i regularna praktyka, przychodzenie na wszystkie zajęcia.
Polecane artykuły:
- Dla kogo przeznaczony jest Tai Chi Kung?
- Jak rozpocząć praktykę Tai Chi Kung?
- Jak praktykować Tai Chi Kung?
- Sześć aspektów praktyki Tai Chi Kung
- Charakterystyka sześciu aspektów praktyki Tai Chi Kung
- Starożytna alchemia taoistyczna
- Praktyki związane z Tai Chi Kung
Objaśnienia po praktyce. Lada Malinakova omawia różne ułożenia dłoni w czasie ćwiczeń. fot. MN