Tai Ki Kung maestro Ming Wong CY

SZKOŁA QIGONG i TAI CHI

   wersja do druku 
Powrót na stronę główną » Qigong. Kosmiczne wiry Energii dla zdrowia i rozwoju → nowa książka o Qigongu w redekcji » Proces nauczania i uczenia się Qigongu » Po pierwsze patrzeć i ciągle powtarzać jak głodny tygrys w dżungli... 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o zajęciach i szkoleniach zdrowotnych, podaj swój email:

Gdzie można z  nami praktykować zdrowotne ćwiczenia Qigong i  Taichi. Ćwiczenia stacjonarne i  wyjazdowe, kliknij…
Tai Chi, Forma DzieciDao ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i  witalności. Środy i  piątki 7:45-9:15  - Warszawa, i  Internet cały. Prowadzi Marian Nosal, więcej…
Lada MalinakovaMedycyna ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i  czwartki 19:30 Warszawa, i  Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková, więcej…

Po pierwsze patrzeć i  ciągle powtarzać jak głodny tygrys w  dżungli…

O przekazie Energii Qi
Najczęstszym i  najmocniejszym przekazem Energii w  Qigongu jest przekaz przez patrzenie. Qigong tym właśnie różni sie od Neigongu, że jest ćwiczeniem ruchowym, cielesnym i  dlatego poszczególne poruszenia Qi można zauważyć zmysłem wzroku.

Poprzez zewnetrzny ruch ciała czytamy to, co jest w  środku, w  naszym systemie energetycznym, wszelkie zmiany w  polu Energii, a  nawet to, co jest w  naszym Umyśle, czyli w  naszym Sercu.

Dlatego zawsze obowiązuje kluczowa instrukcja: stajemy, jak tygrys, który jest głodny. Głodny tygrys nie może sobie pozwolić na to, żeby wykonac dwa skoki, po pierwszym skoku musi powalić ofiarę. Jeżeli pogoń będzie się przedłużała, to napastnik zmęczy się i  utraci siły. W  drugim ataku będzie już wolniejszy, a  w kolejnych zupełnie opadnie z  sił i  może umrzeć z  głodu.

Bądźmy więc jak głodny tygrys, który już w  pierwszym skoku, w  pierwszym podejściu działa właściwie. W  przypadku ćwiczenia Qigongu oznacza to, że od samego poczatku jesteśmy skupieni. Patrzymy na naszego nauczyciela, czyli na nasz wzorzec ruchu oraz poruszeń Qi i  staramy się ogarnąć, opanować umysłem całość jego ćwiczenia. Ogarnięcie całości jest bardzo ważne, oczywiscie pczątkujący mogą nie być w  stanie od razu tego dokonać, ale cierpliwie próbując można do tego dojść dość szybko.

Należy też koniecznie zdać sobie sprawę z  tego, że każde powtórzenie formy jest inne. I  to nie koniecznie dlatego, że ktoś ćwiczy lepiej lub gorzej, ale dlatego, że nasza praktyka powinna być zgodna z  rytmami Wszechświata, a  ten ciągle ewoluuje i  czasami dość szybko sie zmienia. Zmienia się w  rytmie rocznym, lunarnym, dobowym, pogodowym i  w innych przebiegach czasowych.

I tu ktoś może spytać: to po co tak się koncentrować, jeżeli forma jest zmienna?

Po pierwsze nie jest ona aż tak bardzo zmienna, te niuansowe różnice między wykonaniami tej samej formy widzą raczej tylko zaawansowani. Dla początkujących jest to po prostu niezmienna forma X i  to wszystko. Jednak nawet początkujący, jeżeli dobrze skupią swók wzrok i  i nne zmysły, to wchodza w  stan czujnej obecności, medytacji. Stan w  którym "czytają" z  ruchów nauczyciela wszystkie uwarunkowania wykonywanego przez niego ruchu.

I tu powstaje pytanie "po co ćwiczący mają łączyć się energetycznie z  nauczycielem, aby zrozumieć to, co ON/ONA robi?" Otóż po to żeby zrozumiec SIEBIE. Zrozumienie w  jak największym stopniu i  osiągnięcie stanu, w  którym jest nasz wzorzec ruchu i  medytacji jest tylko środkiem pomocniczym. Na podstawie ogarnięcia, wręcz osiągnięcia wzorca mistrzowskiego dochodzimy do pewnej Pełni, która ma poóc NAM w  osiągnięciu NASZEJ Pełni.

Takie pełne połączenie energetyczne ćwiczących z  nauczycielem jest niezwykle istotne nie tylko dla nauczenia się formy na pamieć, ale przed wszystkim dla poczucia tych wszystkich mistrzowskich energetycznych niuansów w  SOBIE. Bo przecież my, jako uczniowie nie jesteśmy tylko kamerą, która ma wydarzenia automatycznie rejestrować, ale też, a  nawet przede wszystkim jesteśmy żywym, świadomym cielesno-energetyczno-duchowym bytem kosmicznym, który to byt ma z  tych wydarzeń czerpać doświadczenia i  korzyści dla siebie.

A więc można powiedzieć, że nasze niezwykle uważne obserwowanie wzorca ruchu jest tylko środkiem pomocniczym. Potem w  życie idziemy sami i  sami powinniśmy dać sobie radę. Bo ćwiczenia energetyczne są dla nas, dla podwyższenia jakości naszego życia, a  nie dla jakiejś abstrakcyjnej idei. Chociaż specyfika tej praktyka jest taka, że można je wykorzystać do tealizacji bardzo róznych celów życiowych.


zobacz:


Chi Kung, Tai Chi, Qigong, Warszawa - Po pierwsze patrzeć i ciągle powtarzać jak głodny tygrys w dżungli... dot.gif